JAK HRÁT HŘIŠTĚ


Text a foto: Andrej Halada


Albatross

albatross
Par: 72
Délka: černá 6621m; bílá 6490m; žlutá 6076m; modrá 5712m; červená 5262m
Fotogalerie

Špičkový areál blízko u Prahy, u Vysokého Újezdu, kde hra je skutečným zážitkem. Celý areál je vybudovaný pro náročnou klientelu a dotažený do detailu, včetně elegantní a vkusné klubovny. Design hřiště je rozmáchlý, prostor otevřený a na některých místech se nabízejí i pěkné výhledy do dálky. Většina jamek se nachází na mírně svažitém prostoru, část z nich jde dolů a část lehce do kopce. Fyzicky to není náročná tůra. Když nezahrajete do rafu (hustá, vysoká tráva), lze tu docílit slušného výsledku - ferveje jsou většinou široké a grýny dobře čitelné, písek v bankrech vynikající. Ovšem pozor: jamky nutí myslet takticky, mnohde je zbytečné tlačit se na pary, spokojte se raději s bogy. Platí to jak pro všechny zdejší třípary, které jsou dlouhé zhruba 170-180 metrů, tak pro závěr hřiště, který je protkán vodními překážkami. Hráč už si myslí, že by mohl přinést dobré číslo, ale tenhle Amen Corner ho vyvede z omylu. Albatross docela přidává rány, takže teoreticky by se tu mohlo zlepšovat. Ale to jen za předpokladu, že nebude foukat vítr. Když tu vane od západu, tak to je úplně jiná, drsná hra.


Naplánujte si svou hru dopředu!
Využijte jedinečných virtuálních mapek GOLFee
a připravte si strategii na pokoření hřiště.
Klikněte ZDE.


Alfrédov

alfredov
Par: 72
Délka: bílá 6007m; žlutá 5606m; červená 5042m
Fotogalerie

Hřiště dvou tváří, tak by se dala nazvat západočeská osmnáctka s příhodnou polohou. Ze 107. kilometru dálnice Praha - Rozvadov je to jen kousek (cca 3 km), hráč se ocitá v ryze přírodním prostoru, kde občas dávají lišky dobrou noc. Esteticky velice příjemné hřiště, dominuje mu alej stoletých stromů, která se dotýká několika jamek a která kdysi vedla až k nedalekému klášteru v Kladrubech (ten stojí za návštěvu, je od hřiště také kousek, z dálnice na opačnou stranu). Část postoru je zcela otevřená a když vítr fouká do zad, lze tu hrát drajvy daleko přes 200 metrů. Jinde je zase lesní klid. Některé jamky jsou velmi dlouhé (čtyřpary okolo 400 metrů), určené pro ranaře. Jsou nicméně přehledné a rovné. Naopak krátké jamky (čtyřpary okolo 250 metrů) mají technický charakter. Takže někde se do toho hráč může opřít, seč mu síly stačí, jindy mu zase stačí k paru klidné rány železy. Pozor na množství vodních překážek, areálem protékají dva potoky a je tu i několik umělých nádrží. Nádherná je poslední jamka, tříparová osmnáctka s grýnem za vodou. Výhodou Alfrédova je i to, že se na něm díky příznivému klimatu dá hrát skoro po celý rok.


Naplánujte si svou hru dopředu!
Využijte jedinečných virtuálních mapek GOLFee
a připravte si strategii na pokoření hřiště.
Klikněte ZDE.


Barbora

barbora
Par: 72
Délka: bílá 6132m; žlutá 5744m; modrá 5176m; červená 4614m
Fotogalerie

Osmnáct jamek v krušnohorském půdhůří vzniklo v prostoru bývalé těžby uhlí - jen málokdo by ale čekal tak krásné a ideální místo pro golfové hřiště! Jamky vedou hráče areálem jak překvapivým bludištěm, každá je úplně jiná a prakticky žádná není fádní. Některé jsou jen v obklopení stromů a sevřené, jiné disponují širšími pláněmi a nabízejí pak i nádherné pohledy na blízké horské vrcholy. Z některých míst jsou vidět i homole Českého Středohoří. I když nejsou jamky celkově příliš dlouhé, je tu hra náročná po technické stránce, jamky patří ke strategicky náročným. Je potřeba hrát přesný terčový golf, vybírat hole podle ideálních dopadových délek. Téměř všude se vyplatí držet se spíše při zdi, hrát konzervativně, protože stranové i délkové odchylky jsou tvrdě trestány. Barbora nicméně nebude žádného hráče nudit, neustále udržuje golfisty ve střehu a staví ho před různé zkoušky. Hřiště disponuje velmi klidnou atmosférou, jamky jsou od sebe skoro všude odděleny a hráč tudíž není prakticky ničím rušen. Esteticky skutečně krásné jamky: hned druhá jamka, pětipar vlnící do písmene S a jdoucí mírně do kopce, sedmička s grýnem u vody a v obklopení stromů, třípar č. 9 hraný úzkým průstřelem…


Naplánujte si svou hru dopředu!
Využijte jedinečných virtuálních mapek GOLFee
a připravte si strategii na pokoření hřiště.
Klikněte ZDE.


Beřovice

berovice
Par: 72
Délka: černá 6579m; bílá 6217m; žlutá 5836m; modrá 5507m; červená 5175m
Fotogalerie

Malý detail prozrazuje, že hřiště je nejen o sportu: vzduchový letecký pytel-směrovka na druhé jamce připomíná, že tuhle krajinu miloval i maloval Kamil Lhoták, vyznavač letectví, starých aut, kol i motocyklů. Osmnáct koncepčně velmi dobře provázaných jamek, ale každá devítka je trochu jiná. Ta první, na svahu u klubovny, má některé velmi obtížné jamky. Tříparová dvojka s delší ranou přes vodu (rána buď/anebo), čtyřparová čtyřka s těžkou ranou do grýnu ve svahu, pětiparová devítka s nesmírně náročným koncem v podobě rybníku a zúženého prostoru při vstupu ke grýnu (bogy je tu dobrým výsledkem i pro lepší hráče). Druhá devítka na protilehlém svahu o trochu lehčí, jamky jsou v ještě větším, intimním obklopení modelovaných kopců a boulí (typický prvek hřiště). Při dobré dlouhé hře z odpaliště se lze vyhnout bankrům a dalším potížím, jakmile ale driver nefunguje, je to trápení. Dlouzí hráči tu proto mají jistou výhodu, snazší hru do velkých a nikoli obtížných grýnů. Netřeba zbytečně riskovat a hrát zkratkami přes kopečky, do málo viditelných míst. Klidná hra po ferveji, přesně podle designéra, je zárukou dobrého výsledku.



Botanika

botanika
Par: 72
Délka: bílá 5244m; žlutá 4844m; červená 4398m
Fotogalerie

Domácké hřiště ideální pro rekreační hru, pro mírně a středně pokročilé. Je kousek od západního okraje Prahy, ve sportovním areálu (tenis, kuželky, volejbal, bazén…). Tři třípary, tři čtyřpary, tři pětipary – délky jamek jsou spíše kratší, u tříparů vysloveně krátké, okolo sto metrů ze žlutých. Ale hřiště přináší technické problémy, právě na tříparech asi nejvíc. Jednou hrajete kompletně přes vodu, podruhé je grýn na vyšším místě než odpaliště, před ním voda i bankr. A potřetí máte vedle sebe les a před grýnem potok. Co se zdá jednoduché, mění se při slabších nervech a technické nejistotě v drama. Nebuďte proto překvapeni, když na hřišti jednou zahrajete skvěle a nad vaše poměry (i bogy hráč tu může bez potíží hrát všude pary), a podruhé budete vytrestáni a přinesete vysoké číslo. Potíže dělá třeba i mnoho autů na okrajích hřiště. Mnohde to chce hrát jedině hlavou, třeba hned na první a poslední jamce, nedlouhých čtyřparech, kde je po stranách vždy autové (nebo lesní) riziko. Raději železo, hybrid, jen ne driver… Ale grýny nevelké a dobře hratelné. Obecně je to uklidňující a pohodové místo.


Naplánujte si svou hru dopředu!
Využijte jedinečných virtuálních mapek GOLFee
a připravte si strategii na pokoření hřiště.
Klikněte ZDE.


Cihelny

cihelny
Par: 70
Délka: bílá 5590m; žlutá 5286m; modrá 4930m; červená 4625m
Fotogalerie

Technické a nelehké hřiště, kde radost přináší nejen dobrý výsledek, ale také zdejší krásná krajina v údolí říčky Teplé. Prvních pět jamek je bez vody, dovolují také hrát odvážněji – i když počet zdejších bankrů nahání oprávněný strach. Ale snad jen tady má smysl tlačit se dopředu, protože na jamkách číslo 6-17 hraje už velkou roli voda. Taktika je tu jasná: přesnou hrou kupředu, raději brát do ruky kratší a spolehlivější hůl, než dlouhou nejistou. Vodních překážek nejrůznějšího druhu je tu skutečně mnoho, navíc jamky lemují na mnoha místech stromy. Jistější je tedy hrát na bogy, pro slabšího hráče i dablbogy, než toužit po paru. Vyplatí se to především na několika čtyřparech s délkou okolo 350 metrů. I špičkoví hráči přiznávají, že Cihelny jsou přes celkovou kratší délku velmi obtížným hřištěm. Snad nejméně problémů přinášejí tři zdejší třípary, které mají délku okolo sto metrů; včetně slavné jamky č. 5, kde se hraje přes skálu z kopce. A praktická rada: více míčků v begu rozhodně neuškodí, je tu hodně příležitostí ztrácet je.


Naplánujte si svou hru dopředu!
Využijte jedinečných virtuálních mapek GOLFee
a připravte si strategii na pokoření hřiště.
Klikněte ZDE.


Černý Most

cernymost
Par: 72
Délka: bílá 6190m; žlutá 5863m; zelená/modrá 5362m; červená 4875m
Fotogalerie

Proměnlivost a pestrost, to jsou dvě slova nejvíce charakterizující toto hřiště, které výrazným způsobem zhodnotilo přírodně neatraktivní krajinu na okraji Prahy, u dálničního obchvatu. Hra tu začíná trojicí prostorově oddělených jamek, který obepínají driving: jednička jde do kopce, dvojka se hraje na "sopečný" vyvýšený grýn, trojka je z kopce, ale velmi dlouhá. Psychologicky velmi těžký úvod. Pravidlem je, že se zde střídají jamky obtížně s lehčími, ale snad na každé čeká na hráče nějaký háček, překvapení, obtíž. Jednou je to délka, podruhé vodní překážka, jindy zase tvarování jamky do oblouku atd. Velmi se vyplatí všem, kteří neznají hřiště do detailů, pečlivé studium plánků jamek. Je také dobré počítat s tím, že se hráč dost projde. Některé přechody nejsou nejkratší a i celková délka hřiště a jeho kopcovitý profil naznačují, že nejpozději na patnácté jamce už pocítíte úbytek fyzických sil. Svou proměnlivostí však hráčům Černý most zaručí jednu věc: tady vás při hře nebude trápit stereotyp. Navíc některé výhledy z vysokých kopců (vyvážela se sem zemina při stavbě tunelu Blanka) jsou efektní pro všechny, kteří mají smysl pro industriálno a nevadím jim paneláky.


Naplánujte si svou hru dopředu!
Využijte jedinečných virtuálních mapek GOLFee
a připravte si strategii na pokoření hřiště.
Klikněte ZDE.


Čertovo Břemeno

certovobremeno
Par: 70
Délka: bílá 5291m; žlutá 4943m; červená 4678m
Fotogalerie

Přírodní harmonie má své jméno: Čertovo Břemeno. Tohle hřiště je skutečně krásné, přirozeně zasazené do kopcovité krajiny na rozhraní středních a jižních Čech, oddělené do veškerých ruchů civilizace (a přitom je z nejvyšších míst vidět až k "supercivilizačnímu" Temelínu). Navíc tu hráč najde nejoriginálnější golfovou klubovnu v České republice, zvláštní jednopodlažní stavbu, která získala titul Stavba roku 2011 a byla nominována i na evropského "architektonického Oscara". Hřiště vzniklo na nevelkém prostoru, některé jamky jsou užší a kolem je hodně stromů, keřů, kamenů a kamenných valů či rybníčků. Je potřeba hrát velice obezřetně, vždy na přesnost a ne na délku. A dobře si rozmyslet, kam míček asi dopadne a co ještě po doběhu může udělat. Jen pár jamek také vyžaduje dlouhé drivy, jinak jsou zdejší čtyřpary spíš kratší než delší. Kdo vsadí na taktiku "lepší jisté bogy než nejistý par", ten nakonec hodně získá. Jde se také celkem čtyřikrát do prudkého kopce, je dobré stále doplňovat energii, protože vyčerpává jak profil, tak poněkud chladnější počasí, které tu obecně panuje (výška těsně pod 700 metrů nad mořem). Přístup k návštěvníkům se vyznačuje velkou mírou vstřícnosti, takže je nakonec úplně jedno, jestli se tu hra daří nebo ne. Kouzlo areálu všechny negativní pocity spolehlivě přebije.


Naplánujte si svou hru dopředu!
Využijte jedinečných virtuálních mapek GOLFee
a připravte si strategii na pokoření hřiště.
Klikněte ZDE.


Česká Lípa

ceskalipa
Par: 72
Délka: bílá 6241m; žlutá 5847m; modrá 5480m; červená 5073m
Fotogalerie

Hřiště je stále ve výstavbě a během roku 2016 by měla být hotová druhá devítka – prozatímní par je 66, lze však hrát i jiné varianty. Areál najdete jen kousek za Českou Lípou, hned u hlavní silnice mířící do Nového Boru. Ale žádný strach: je to místo tiché a klidné, jamky totiž od klubovny míří k volnému, rozlehlému lučnímu a polnímu prostoru. Blízké Lužické hory na obzoru krásně lemují zdejší výhledy. Je odtud vidět dominantní Klíč (759 m), homolovitý kopec s fantastickým výhledem do krajiny i na hřiště. Jamky jsou koncipovány z hlediska sportovního jako středně obtížné, hřiště je vůbec celkově pojato jako zlatá střední cesta. Krásná je hned první jamka, která je příjemná tím, že jde z kopce. Jen les vpravo je pastí na šlajséry. Dvojka je strategicky zajímavý dogleg a trojka krásný třípar s výhledem na zmiňovaný Klíč a Lužické hory. Všechno jamky s lesem poblíž. Pak následuje (resp. bude následovat) těžší část hřiště, kdy se vystoupá i na místní vršíček opět s výborným rozhledem, hráč se pak poprvé vrátí ke klubovně a cestu tam-a-zpátky bude absolvovat ještě podruhé. Už dnes si přitom hráč určitě zapamatuje dva relativně blízké třípary, oba se hrají přes vodní překážku v podobě většího rybníka. Perfektní zkouška nervů i přesnosti. Finále jdoucí ke klubovně je náročné, hraje se do vizuálně mírného, ale fakticky docela nelehkého kopce, který ubírá metry. Je potřeba tedy šetřit síly a počítat s tím, že i na poslední jamce lze hodně ztratit. Hřiště je určené především rekreačním hráčům, jamky jsou přehledné a relativně nezáludné. Určitě je hřiště lepší, než by člověk čekal při prvotním pohledu z dálky na relativně nečlenitou krajinu. Klubovna je také příhodně umístěna na vyvýšeném místě. Domy v blízkém okolí nevadí, místo oživují.



Darovanský dvůr

darovanskydvur
Panorama + Svatá Anna, Par: 72
Délka: bílá 6010m; žlutá 5666m; červená 5062m

Svatá Anna + Jezírka, Par: 72
Délka: bílá 5833m; žlutá 5506m; červená 5011m

Jezírka + Panorama, Par: 72
Délka: bílá 5954m; žlutá 5564m; červená 5113m
Fotogalerie

Některá hřiště nabízejí hráčům větší šanci na snižení hendikepu než jiná a Darovanský Dvůr k nim patří. Všechny tři devítky poskytují velký prostor a pokud je raf v okolí krátce střižený, jarně nedorostlý či podzimně řidší, není problém hrát z něj plné rány bez ztráty délky. Jamky jsou přehledné, bankrů je tu střídmý počet a okolní výsadba ještě nepříliš vysoká. Ačkoli se areál zvedá v jedné části do kopce, nehraje se tu z výrazně obtížných, nakloněných pozic. Grýny jsou středně velké, bez komplikací. Strategie tu může být vysoce útočná, tedy první rána maximálně dlouhá. Ale je tu i pár jamek velmi obtížných, například závěrečný pětipar na devítce Sv. Anna s délkou 543 metrů ze žlutých – ohrada vlevo, silnice vpravo. I celková délka hřiště, ať už zdejší tři devítky kombinujete jakkoli, není nadměrná. Při smělé (ale ne hazardní) hře tu lze dosáhnout skutečně dobrých výsledků. Pokud ale vane vítr, pak rány strhává, ubírá i přidává jim metry a volba správné hole bývá ztížená. Kdo si chce vychutnat pohled do krajiny, ať volí kombinaci s devítkou Panorama, z grýnu sedmičky je nádherná vyhlídka.


Naplánujte si svou hru dopředu!
Využijte jedinečných virtuálních mapek GOLFee
a připravte si strategii na pokoření hřiště.
Klikněte ZDE.


Grabštejn

albatross
Par: 72
Délka: žlutá 5796m; červená 5390m
Fotogalerie

Hlavní klady Grabštejna, devítkového hřiště na severu Čech poblíž Liberce? V každém případě atmosféra a také krajinná malebnost. Hřiště leží poněkud ve stínu Ještědského hřbetu a o něco bližších areálů, včetně exkluzivní Ypsilonky, ale pro hráče střední výkonnosti či začátečníky jde o ideální prostor. Nikdo tu nikoho neruší, vše se odehrává v poklidu a harmonii. A jak je to s hrou? Hřiště klame svou sympatickou tváří, relativně širokými fervejemi a přehledným prostorem s hezkými výhledy. Ve skutečnosti není snadné zde zahrát dobrý výsledek, protože jamky jsou dost dlouhé. Dvakrát třípar přes 180 metrů, dvakrát čtyřpar okolo 390 metrů. Pětipar k pěti stům metrů. Základní strategie tedy velí: nehleďte na par jamky, ale hrajte ji podle vašeho vlastního paru. Dlouhý třípar bez obav hrajte na bogy, některé čtyřpary rovněž. Na hřišti není mnoho dalších krutých překážek, tudíž spolehlivá cesta vpřed železy vede k nižšímu číslu než snaha pálit driverem či dřevy jen kupředu. Navíc některé jamky jdou mírně do kopce a to vše ještě komplikuje, resp. délku prodlužuje. Na greenech už hráče nečekají záludnosti, jsou střední velikosti.



Haugschlag

haugschlag
Hřiště Waldviertel – Old Course, Par: 72
Délka: bílá 6262m; žlutá 5994m; modrá 5650m; černá 5625m;
červená 5289m; oranžová 5030m

Hřiště Haugschlag – New Course, Par: 72
Délka: bílá 6396m; žlutá 6153m; modrá 5870m; černá 5669m;
červená 5376m; oranžová 5078m
Fotogalerie

Skvělá možnost poznat, jak se hraje golf ve „vyspělé“ cizině. Jenže co je to za cizinu, když klubovna Haugschlagu leží jen kilometr od hraničního kolíku a některé ze zdejších jamek ještě méně! Rozdíl je ovšem patrný na krajině: je celkově úhlednější, víc opečovávaná, také s jednotlivými staveními: chalupami, statky atd. Srovnání se nabízí i s hned vedle ležícím hřištěm Mnich, kde je okolí o něco syrovější (bývalý pohraniční prostor). Haugschlag vznikl v roce 1987 poblíž nejsevernějšího bodu Rakouska, disponuje dvěma osmnáctkami, lze doporučit dvou, třídenní výlet, spojit golf s (třeba cyklistickými) výlety, pro které je zdejší harmonické, mírně kopcovité, lesnaté prostředí ideální. Obě hřiště jsou v obklopení stromů, voda hraje důležitou roli na několika jamkách, bankry spíše střímé. Odpovídá to designérské filozofii: Haugschlag je hřiště splývající s krajinou, hráč tu má mít dokonalý pocit pobytu v přírodě. Perfektní údržba. Jen to nechce příliš bláznit při prvních odpalech, pak se prostě jde do lesů… Starší Old Course je o něco kratší, více lesní, New Course disponuje širšími lučními prostory a končí parádní jamkou, tříparem hraným z výšky na grýn-ostrůvek. Celá terasa pak vidí, jak to válíte… Ale Rakušané jsou ohleduplní, nesmějí se. Pozor na barvy odpališť, bílé jsou pro muže s HCP pod 5, žluté 5-26, modré nad 26. Právě ty poslední zajišťují i pro hráče s HCP nad 10 tu nejpříjemnější hru, hlavně čtyřpary nejsou tak dlouhé. Nestyďte se modrou využít! Ženy mistrovské černé, 5-26 červené, nad 26 oranžové.



Hazlov

hazlov
Par: 72/73
Délka: bílá 6561m; žlutá 6076m; modrá 5612m; červená 5237m, oranžová 5121m
Fotogalerie

Až na samém okraji západních Čech se nachází hřiště, které patří k nejnáročnějším v celé republice a kam domácí hráči až tak často nezavítají; jezdí sem především zahraniční turisté. Hazlov je dlouhý, fyzicky náročnější, nabízí však pestrou hru, kdy se jamky dynamicky střídají jak ve svém profilu, tak délce i celkovém charakteru. Hazlov poskytuje i přírodní zážitky: hřiště disponuje lučními, otevřenými partiemi, odkud je vidět až na vzdálený vrch Českého Lesa Dyleň s někdejší radiovou výzvědnou věží, vedle toho je tu ale několik jamek lesních, které hráčům dávají naprostý pocit intimity. Po herní stránce stojí hráč před některými těžkými ranami, především při hře přes několik místních rybníků a tůněk. Hazlov určitě stojí za návštěvu, už jen proto, aby například hráč navyklý na známá středočeská hřiště okusil areál jiného charakteru, který odráží ducha zadumanější západočeské přírody. Smysl dává delší cesta po zapadočeských areálech v nabídce našeho klubu: Hazlov, Cihelny, Kynžvart a Sokolov. Ve všech čtyřech případech jde vynikající areály, které po sportovní stránce uspokojí každého hráče a po stránce esteticko-přírodní nabízejí pozoruhodný čtyřlístek zcela odlišných míst.


Naplánujte si svou hru dopředu!
Využijte jedinečných virtuálních mapek GOLFee
a připravte si strategii na pokoření hřiště.
Klikněte ZDE.


Hluboká nad Vltavou

hluboka
Par: 71
Délka: bílá 6084m, žlutá 5802m; červená 5043m
Fotogalerie

Jihočeská osmnáctka pod zámkem Hluboká patří k lehčím hřištím, výhodou je především zcela rovný profil hřiště a také přehlednost jamek. Dva faktory ale hru komplikují: příčné vodní strouhy a velké stromy. Ty jsou estetickou chloubou areálu, ale hráč se jejich širokým korunám musí vyhýbat. Pro překonání struh je nutné pečlivě prostudovat plánky jamek, zvážit, kam míč zahrajete a kam ještě může doběhnout. Ze struh se pak už většinou nedá hrát, je to trestná rána navíc. Stromy stojí podél fervejí, takže jen stranově zkažená rána je zasáhne. Někdy se tedy vyplatí hrát spíše kratší, ale jistější ránu než riskovat hru do větví. Grýny střední až menší, nekomplikované, i raf nebývá vysoký a tuhý. Velmi málo bankrů, někde jsou tzv. travnaté. To vše hraje do karet hráčům se středními a vyššími hendikepy, právě ti se tu mohou cítit jistě, protože tu není mnoho stresujících faktorů. I délkově je hřiště vstřícné, čtyřpary obvykle do 350 metrů. Rekreační hráč tu může snadněji docílit paru než na tzv. mistrovských hřištích, při hře na bogy jsou prakticky všechny jamky dosažitelné. Kdo chce snižovat, tomu bude Hluboká přát.


Naplánujte si svou hru dopředu!
Využijte jedinečných virtuálních mapek GOLFee
a připravte si strategii na pokoření hřiště.
Klikněte ZDE.


Ještěd

jested
Par: 70
Délka: žlutá 5214m; červená 4848m
Fotogalerie

Malebná devítka na úpatí ještědského hřebetu, nad hřištěm se tyčí známý televizní vysílač s hotelem. Klasické přírodní hřiště pro rekreační hru dobře využilo zdejší středně kopcovitý prostor. Jamky jsou spíše kratší, v některých místech hraje roli voda, les, remízky. Lepší hráč bude mít pocit, že hřiště lze snadno pokořit – a to se mu také může podařit. Ale jamky disponují některými zrádnými obtížnostmi: u zdejšího jediného pětiparu je například grýn poněkud ve svahu, je potřeba hrát spíše před něj než na něj. Sedmý grýn je celý v obklopení stromů, rána musí jít přesně na střed. Také některé auty mohou dělat velké problémy (hlavně první jamka). Na fervejích je většinou hodně prostoru, ale grýny jsou střední až menší velikosti, a tak vyžadují spolehlivou hru ze střední až krátké vzdálenosti. Rekreační hráč se středním a vyšším hendikepem tu může dosáhnout nečekaně dobrého výsledku, pokud se mu na delších jamkách (dva čtyřpary a pětipar) vydaří pár slušných drajvů a pak ho nezklame krátká hra. Pomáhá i to, že se hraje 2x9 jamek, takže hráč po první devítce ví, kde a jak se vyhnout potížím.



Karlovy Vary – Olšová Vrata

karlovyvary
Par: 72
Délka: bílá 6 167 m; žlutá 5 743 m; modrá 5 359 m; červená 5 034 m
Fotogalerie

Klasika vybudovaná už ve 30. letech 20. století, na které by měl alespoň jednou hrát každý český golfista. Už třeba jen proto, že jde o jedno z mála částečně lesních hřišť v Česku (většina ostatních je parková či luční) a zážitek je tedy v lecčems odlišný. Les v okolí jamek je klíčovým prvkem pro dobrý výsledek: vždy je lepší hrát na jistotu kratší rány než riskovat dlouhou nepřesnou. Bogey jsou tu dosažitelná na většině jamek, ale par je místy velmi obtížný. Anebo lze volit střídavou taktiku: třetina jamek (včetně např. krátkého tříparu č. 10, 128 m ze žlutých) je hratelných na par, třetinu lze v paru dobýt při dobré první ráně, zbytek je nutno hrát na bogey tak jako tak. Díky velmi dobré údržbě je hřiště i přes svoji členitost a spoustu zeleně v okolí velmi úhledné i přehledné, působí uklidňujícím dojmem. Psychologicky je hráč na prvním odpališti naladěn dobře, musí však počítat s tím, že ho některé jamky (často i krutě) vytrestají. Nutno proto brát každou jamku zvlášť, odděleně, přes neúspěch se rychle přenést. Pomáhá tomu fakt, že každá jamka je také úplně jiná a svoji tvář rychle střídají. I když je hřiště staršího data, grýny jsou relativně velké. Ale také bývají hodně rychlé.


Naplánujte si svou hru dopředu!
Využijte jedinečných virtuálních mapek GOLFee
a připravte si strategii na pokoření hřiště.
Klikněte ZDE.


Karlštejn

karlstejn
1.+2. devítka, Par: 72
Délka: bílá 6324m; žlutá 5839m; modrá 5335m; červená 4876m

2.+3. devítka, Par: 72
Délka: bílá 6455m; žlutá 5985m; modrá 5487m; červená 5006m

1.+3. devítka, Par: 72
Délka: bílá 6465m; žlutá 5946m; modrá 5398m; červená 4916m
Fotogalerie

Jsou dny, kdy lze zahrát Karlštejn dobře, ale někdy tu ztroskotáte a hrajete hluboko pod váš hendikep. Čím to je? Karlštejn je hřiště mnoha tváří, mnoha taktických možností, a hra tu není nikdy nudná. Hřiště je na relativně negolfovém místě, svahy všech tří devítek jsou místy docela prudké, což hru komplikuje. Ale je to skvěle designované hřiště, s ryze sportovním charakterem, kde jamky jsou spravedlivé. Vedle nakloněné roviny tu zásadní roli hraje vítr, většinou vane od západu, přidává i ubírá ranám jednu i dvě hole. Na "staré" osmnáctce, která je přikloněná k hradu, jsou nejtěžší jamky č. 4 a 5, je to karlštejnský Amen Corner. I pro dobré hráče je tu lepší hrát na bogy. Třetí devítka na opačném svahu je fyzicky nesmírně náročná, tady je nutné hrát na plata na fervejích, kde se míč udrží. Prvních 18 jamek ale umožňuje riskantnější hru s driverem, ferveje jsou široké a raf nebývá krutý. Pozor na četné bankry. A pak také patování: grýny jsou až nezvykle rychlé. Design i údržba jsou skvělé, tady si za chyby hráč může opravdu jen sám. Podle toho je potřeba k hřišti přistupovat: odvážně, ale nikoli pyšně.



Kynžvart

kynzvart
Par: 72
Délka: černá 6510m; bílá 6352m; žlutá 5865m; modrá 5398m; červená 4996m
Fotogalerie

Kdosi nazval Kynžvart "českou Augustou", což je sice odvážné srovnání, nicméně několik společných rysů mezi oběma areály bychom nalezli. Je to například vysoká obtížnost kynžvartských osmnácti jamek, ale také jejich mimořádná estetická hodnota. Kynžvart je skutečně krásné parkové hřiště, stejně ušlechtilé jako to v Augustě. Areálu dominuje vznešený empírový zámeček, rodové sídlo Metternichů, u kterého také najde hráč grýn finální osmnácté jamky, která bez nadsázky patří k nejhezčím v republice. Hřiště je postaveno z větší části v zámeckém parku, který hráčům poskytuje skvělé estetické zážitky. Jsou zde četné cenné stromy a park hraje v různých ročních obdobích nesčetnými barvami. Z lesních pasáží hráč vychází i na otevřené louky, z nichž je vidět vzdálený masiv Českého lesa. Kynžvartské jamky rozhodně nejsou snadné, hřiště je obtížné jak délkově, tak technicky, a to kvůli přírodní členitosti. Ve hře je vše: voda, písek, úzké průstřely, remízky, vysoké stromy… Celkový dojem z areálu daný mimořádným geniem loci překoná nakonec vše: ať už se tu hráč trápí s míčkem jakkoli, krajina a prostředí mu vše vynahradí. Rozhodně si nenechte ujít i prohlídku zámku, zdejší expozice patří k těm nejzajímavějším v Čechách.


Naplánujte si svou hru dopředu!
Využijte jedinečných virtuálních mapek GOLFee
a připravte si strategii na pokoření hřiště.
Klikněte ZDE.


Lázně Bohdaneč

laznebohdanec
Par: 72
Délka: bílá 6114m; žlutá 5854m; modrá 5404m; červená 5040m
Fotogalerie

"Poděbrady v malém", i tak by se dalo nazvat toto hřiště jen kousek od Lázní Bohdaneč. Naprostá rovina, což hru poněkud ulehčuje, ale mnoho stromů, křoví, rostlin, vodních ploch, potůčků i tůní. Některá zákoutí hřiště jsou díky bujné vegetaci příjemná, například tříparová jamka č. 3 s břízami okolo je jako z nějakého ruského románu. Jakmile je tu ale hráč nepřesný, následuje trest. Základním předpokladem úspěchu je studium birdie karty nebo plánku u jamky, ze kterého je nutné vyčíst možné potíže a také ideální body, kam hrát. Někde ani neexistuje jiná strategie než terčový golf. Pokud hráč respektuje architektovu koncepci, pak má šanci prokličkovat hřištěm vcelku bez potíží. Nicméně je třeba počítat s tím, že alespoň jedna jamka asi skončí docela vysokým číslem kvůli různým trestným ranám. Hráči s vyším hendikepem také udělají dobře, pokud se vybaví před hrou vyšším počtem míčků, než bývá obvyklé. A pokud hrajete v letním počasí, je dobré myslet i na prostředek proti hmyzu. Vodní prostředí vůkol je jeho domovinou.



Liberec - Machnín

liberec
Par: 68
Délka: žlutá 4754m; červená 4257m
Fotogalerie

Liberec nabízí svým obyvatelům i putujícím golfistům dvě hřiště. Několik kilometrů nad městem je špičková osmnáctka Ypsilon. O trochu blíž, na severozápadním okraji města v oblasti Machnína, je další hřiště. Původně devítka rozšířená na osmnáctku je typickým představitelem rodinného a rekreačního hřiště. Dokazuje to i par 68 s délkou pod 5 kilometrů ze žlutých. Některé jamky jsou velice lehké a krátké, někde je také hodně volného prostoru na místních loukách. Pak však přijde jamka dlouhá či technicky komplikovaná. Proto pozor, hráč by se tu neměl nechat ošálit a uchlácholit, že jde jen o snadné hřiště. Nepříjemnosti mohou přinášet třeba některé nakloněné ferveje, kdy je potřeba hrát na vyšší stranu a míček se i tak skutálí dolů. Dalším nebezpečím mohou být oblasti okolo grýnů, které jsou vyzdobeny nenápadně se tvářícími bunkry či vodou. V zásadě však hřiště není žádným strašákem, k dobrému pocitu při hře přispívá i okolí: některé jamky jsou obklopeny vysokým stromovím, z otevřených fervejí v oblasti "za tratí" je krásný výhled na nedaleký Ještěd s hotelem, architektonicky velice elegantním.


Naplánujte si svou hru dopředu!
Využijte jedinečných virtuálních mapek GOLFee
a připravte si strategii na pokoření hřiště.
Klikněte ZDE.


Líšnice

lisnice
Par: 70
Délka: žlutá 4904m, červená 4646m
Fotogalerie

Líšnické hřiště patří k nejstarším u nás, zdejší klub má velkou tradici i příjemnou atmosféru. Bývalo to drsné malé hřiště s poměrně tvrdými fervejemi a spoustou kamení, v posledních letech však šla kvalita rapidně nahoru - a to nejen díky závlahovému systému. Jamky jsou kratší, hlavně ty čtyřparové. Líšnice ovšem vyžaduje jistou pokoru, kdo sem přichází s vědomím "to je lehký, protože krátký", bude takřka stoprocentně vytrestán. Je potřeba počítat s tím, že i některé dobré rány mohou posléze doběhnout do křoví nebo pod stromy. Líšnice ničí nadějné skóre snadno a rychle, především kvůli mnoha stromům, keřům, autům, bankrům a obecně trochu stísněnému prostoru. Také grýny nejsou veliké. Proslulý je i zdejší bankr na jamce číslo 4, přímo u grýnu. Je to klasická linksová a tudíž hluboká překážka, ze které se spousta hráčů dokáže dostat až na druhou, někdy i třetí ránu. Hřiště je praktické i proto, že je blízko u Prahy a cesta po dálnici směr Příbram bývá rychlá. Ideální hřiště na odpoledních devět jamek po práci nebo sobotní či nedělní ráno.


Naplánujte si svou hru dopředu!
Využijte jedinečných virtuálních mapek GOLFee
a připravte si strategii na pokoření hřiště.
Klikněte ZDE.


Malevil

malevil
Par: 72
Délka: žlutá 5484m; červená 4742m
Fotogalerie

Rekreační hráči s hendikepy nad 18 si právě tady, v krásném kraji pod Lužickými horami, užijí. Hřiště pro střední třídu se svým všudy, tedy i s velkou nabídkou dalších aktivit. Většina jamek je spíše kratších, takže není nutné trápit driver, stačí dřeva nebo hybridy. Jamky se také mění z hlediska prostoru pro stranovou chybu: někde je fervej úzká a kolem ní stromy, a to je pak lepší ji hrát třeba jen sedmičkou železem. Jinde je jamka široká a šlajs s odchylkou dvaceti metrů nevadí. Výhodou jsou některé relativně krátké třípary, do 150 metrů, další dva třípary se zase hrají z kopců dolů. Ten s číslem 13, neboli "třípar na chaloupku", je určitě jednou z nejpůvabnějších jamek v Česku. Můžete volně švihnout, metry vám přidá převýšení. Ale pozor v tomto koutě hřiště, předchozí dvanáctka a následující čtrnáctka vyžadují taktickou hru na umístění, okolo je les i voda. Grýny nepředstavují na Malevilu traumatickou záležitost, jsou střední velikosti a bez zrádnějších sklonů, lze je dobře přečíst. Na Malevilu mohou hráči s vyššími hendikepy snadno snižovat, neokázalá atmosféra areálu napomáhá psychické pohodě.


Naplánujte si svou hru dopředu!
Využijte jedinečných virtuálních mapek GOLFee
a připravte si strategii na pokoření hřiště.
Klikněte ZDE.


Mladá Boleslav

mladaboleslav
Par: 72
Délka: bílá 6530m; žlutá 6032m; modrá 5349m; červená 5056m
Fotogalerie

Chcete si zlepšit hendikep? Pak je Mladá Boleslav jedním z nejvhodnějších hřišť v Česku. Přehledné, se střídmě rozmístěnými překážkami, s širšími fervejemi, bez vzrostlých stromů, s vstřícně sekaným rafem. Jedinou silnou zbraní hřiště v boji proti hráčům je délka některých jamek, vévodí jim samozřejmě obří pětipar č. 15 s délkou 619 metrů ze žlutých (652 z bílých). Na většině jamek se tedy vyplatí hrát první ránu ostošest, na délku, ať to padne kamkoli. V nejhorším případě se z problémů vyhrajete na fervej a na bogy se to dá dokončit vždy. Někde ale pozor, jamka je naopak technická – například poslední osmnáctka s vodou i autem. Jistou obezřetnost vyžadují i rány do grýnů u těch jamek, kde je rybník; tady spíše neriskovat a při nejistotě hrát před grýn. Grýny nebývají extrémně těžké, ať už svoji velikostí nebo zvlněním. Ze žlutých měří hřiště jen málo přes 6 kilometrů, z bílých je o pět set metrů delší, ale pro všechny hráče je to skutečně praktický "hendikepový" areál. Dobrým výsledkům nahrává i fakt, že je skoro celé na rovině. Ale vše se mění při větru: areál je otevřený, pak se hraje těžko.



Molitorov

molitorov
Par: 72
Délka: bílá 6346m, žlutá 5869m; červená 5096m
Fotogalerie

Starobylé městečko Kouřim na východ od Prahy dnes stojí mimo hlavní silniční tahy, ale ve středověku to bylo jedno z nejdůležitějších královských měst. Hřiště Molitorov je jen kousek od okraje města a jeho dobrým poznávacím znakem je jednoduchost některých fervejí: rovná dálnice nahoru a dálnice dolů. Tady můžete do driveru tlačit, co to dá, je tu dost místa na úlety do stran. Zcela jiná je strategie na jamkách obklopených stromy, hlavně ve zdejší půvabné třešňovce. Zde samozřejmě nutno hrát terčový golf na přesnost, jinak jdete mezi pecky… Hřiště se také hraje úplně jinak v teplém počasí s vyschlejšími, tvrdými fervejemi, anebo při vlhku a silném větru, který ve zdejší spíše otevřené polabské krajině vane. V tom druhém případě jsou některé jamky trochu nad síly běžného rekreanta, je potřeba je hrát spíš na bogy než věřit v pary. Molitorov má ovšem velké plus v jedné věci, a tím je jeho charakter. Je to venkovské, přímo vesnické hřiště, kde jsou hráči tak trochu schováni a nikdo vás neruší. Je tu ticho a z některých míst i pěkné výhledy do dáli. Vhodné pro všechny hráče nevyhledávající nadprůměr až luxus, ale vyžadující spíše nenafoukanou autenticitu.



Most

albatross
Par: 72
Délka: žlutá 5704m; červená 5142m

Fotogalerie

Hřiště s téměř celoročním povozem bylo otevřeno již v roce 1999 a dodnes si zachovalo svůj neokázalý charakter. Nečekejte dokonalé ferveje a prvotřídní grýny, ale vládne zde skutečně sportovní a neokázalá atmosféra. Kdo chce, nechť si s sebou vezme i in-line brusle, v okolí se na dobrých asfaltkách jezdí! Areál leží na mírném vršku a vanou zde občas čerstvé vichry, nejčastěji od západu, resp. blízké dostihové dráhy. Ale část jamek je zase v pěkném obklopení březových hájů. A to je hned první velký herní problém: dva zdejší pětipary č. 5 a č. 6 jsou nejen dlouhé (okolo 500 metrů), ale souběžně jdoucí lesíky představují kardinální nebezpečí ztráty míčku či nemožnost dostat se rozumně ven. Tady velký pozor, zahrát zde par je vždy velkým úspěchem. Jinde už si hráč může dovolit stranovou chybu, jen tu rostou občas stromy. Vody a bankrů málo. Skórovací jsou dva krátké třípary do 130 metrů a jeden čtyřpar do 300 metrů. Jinak to chce prostě hrát dlouhé rány. A finální třípar s délkou 211 metrů (hřiště se může hrát ve dvou délkách, tzv. short a long, pak je třípar o 16 m kratší) je pořádnou zkouškou, tam už rozhodně nic nedoženete.



Mstětice

mstetice
Par: 72
Délka: bílá 6201m; žlutá 5903m; modrá 5633m; červená 5122m
Fotogalerie

Linksově laděné hřiště jen kousek od východního okraje Prahy hraje s hráči dvojí hru. Ta první se odehrává na odpalištích a fervejích. Z pohledu odpališť a fervejí jde o relativně vstřícné hřiště, zvláště je-li zdejší raf ostříhaný. Pak je tu minimálně na polovině jamek hodně prostoru, vše je přehledné a někde si lze hru i vhodně krátit přes diagonály – např. patnáctku hrají dlouzí hráči rovně, přes raf až k bankrům. A nejodvážnější zkouší přestřelit i roh pětiparové čtrnáctky. Při větru v zádech se tenhle risk vyplatí. Ta druhá hra se ale odehrává na grýnech, které jsou velice zvlněné, s mnoha platy a těžkými oblastmi pro dobrý odhad směru i vzdálenosti. Pokud jste na grýnu, neradno propadat optimismu. Pečlivě čtěte, studujte sklony, dvojpat berte jako úspěch, nikoli nutnost. Pokud se na patování dobře připravíte, pak je možné hřiště zahrát solidně. Především druhá devítka se zdá být některým hráčům lehčí, je také o kousek kratší než první. Velice zrádné jsou poslední jamky obou devítek, obě s vodou. Hráč už se vidí v klubovně s dobrým výsledkem, ale vykoupe se…


Naplánujte si svou hru dopředu!
Využijte jedinečných virtuálních mapek GOLFee
a připravte si strategii na pokoření hřiště.
Klikněte ZDE.


Podbořánky

podboranky
Par: 72
Délka: žlutá 5494m; červená 4870m
Fotogalerie

Devítijamkové hřiště na pomezí středních a západních čech, cestou směrem na Karlovy Vary. Je známé především svou příjemnou atmosférou, je to klasické "oddychové" hřiště s méně náročnými, spíše kratšími jamkami. Pro hendikepy nad 18, pro ženy či děti ideální místo, kde lze mimo zraky okolí cizelovat vlastní hru, nebo si jen tak pinkat do míče. Hřiště začíná relativně snadnou první jamkou, i trojka se dá hrát na dvě přesnější rány železem. Také třípary jsou zde s výjimkou jediného relativně krátké a vyžadují "jen" trochu přesnější hru. Část hřiště je na uzavřenějším, lesním prostoru, druhá část na otevřeném parkovém. Potíže snad může dělat jen dvojice posledních jamek č. 8 a 9, kde se hraje přes rybníček a také grýn osmičky je velice skloněný. V jeho případě má cenu hrát dokonce nad něj, nikoli přímo na něj; míček se obvykle skutálí. Kladem areálu je určitě celková příjemná atmosféra: klubovna je malá a neokázalá, ale z hlediska vzájemné pohody hráčů dostačuje. Hřiště je také vhodným areálem pro všechny, kteří s golfem začínají.


Naplánujte si svou hru dopředu!
Využijte jedinečných virtuálních mapek GOLFee
a připravte si strategii na pokoření hřiště.
Klikněte ZDE.


Poděbrady

podebrady
Par: 72
Délka: bílá 6086m; žlutá 5840m; červená 5281m
Fotogalerie

Podzim, to je ten pravý čas na nejkrásnější hru v Poděbradech. Když se slunce začíná klonit k západu a prosvítá zlatavým i červeným listím okolních stromů, naskýtají se nádherné pohledy. Poděbrady jsou parkovým hřištěm v klasickém stylu, postavené z části už před rokem 1989. Malé grýny, užší ferveje, menší bankry, ale všude okolo stromy, keře, je tu i hodně vody. Pro hráče s nepřesnými ranami nesmírně těžké hřiště, i pro sportovně zaměřené golfisty opravdová zkouška jejich schopností. Na pár jamkách se vyplatí hrát driverem, ale jinak to chce hlavně přesnost, přesnost, přesnost. A výbornou krátkou hru, protože na grýnech se míček nemusí vždy udržet, sjíždí dolů. Je tu hodně příležitostí ke ztrátám míčků. Nesmírně těžké jsou dva po sobě jdoucí čtyřpary, jamky č. 13 a 14. Třináctka v lese, čtrnáctka s vodu u grýnu. Obě je nutné hrát na bogy a doufat v jednopat. Je psychologicky výhodné počítat s tím, že na některých jamkách tu prostě naberete rány navíc – nestresujte se, při stablefordu to až tolik nevadí. Každou jamku hrajte jako první v pořadí, nepočítejte si průběžně výsledky. V Poděbradech je to vždycky nahoru a dolů.


Naplánujte si svou hru dopředu!
Využijte jedinečných virtuálních mapek GOLFee
a připravte si strategii na pokoření hřiště.
Klikněte ZDE.


Praha - Motol

prahamotol
Par: 70
Délka: žlutá 5510m; červená 4864m
Fotogalerie

Pražské motolské hřiště je proslavené výrokem, že se tu prý nikde nehraje z rovné plochy. Je to pravda jen částečně (odpaliště jsou rovná), ale všemi směry nakloněný povrch tu skutečně převažuje. Není jedinou komplikací, stejnou potíž přinášejí stromy lemující ferveje. Motol je skutečně nelehkým hřištěm, ale jeho obtížnost je z části dána i psychologicky: hráči mají z hřiště strach, jamku zkazí ještě před tím, než zahrají první ránu. Při znalosti hřiště, především toho, kam míček po dopadu po nerovné ploše doroluje, není Motol výrazně těžké hřiště. Složité jsou především dva zdejší pětipary, jamka č. 4 je dlouhá a závěrečná devátá se hraje do kopce. Výraz "zrádný" přesně vystihuje zase grýn tříparové jamky číslo 8, jeho zvláštní sklon dokáže hráčům přidělat mnoho problémů. K dosažení dobrého výsledku je někdy potřeba mít i trochu štěstí, míček prostě musí dopadnout na dobrá místa a nesjíždět ke stromům. Zásadní je ale přistoupit k hřišti bez nadbytečných obav, negativních myšlenek. Zdejší profesionál Jan Juhaniak říká: "Je to hřiště jako každé jiné, záleží jen na hráči."


Naplánujte si svou hru dopředu!
Využijte jedinečných virtuálních mapek GOLFee
a připravte si strategii na pokoření hřiště.
Klikněte ZDE.


Slapy

slapy
Par: 72
Délka: bílá 5712m; žlutá 5277m; modrá 4934m; červená 4522m
Fotogalerie

Především prvních devět jamek zdejšího hřiště osloví snad každého rekreačního hráče. Architekt Jiří Velden je designoval opravdu výtečně a perfektně využil zdejší mimořádně vhodný prostor. Jamky nejsou příliš složité, ale ani triviální, délkově respektují možnosti běžných golfistů. Jamky číslo 1 a 6 stoupají k nádhernému centrálnímu místu areálu, odkud je kruhový výhled do krajiny. Hřiště celkově působí velice vzdušným a uvolněným dojmem, pomáhají tomu i některé umělecké skulptury, které jsou v areálu rozmístěny a lemují jednotlivé ferveje. Při hře zde netřeba vůbec riskovat - stačí hrát klidné rány na jistotu, bez nutnosti tlačit se dopředu, a dobrý výsledek může přijít de facto sám. Druhá devítka je na odlišném, již zvlněnějším prostoru, ale ani tady se hráč většinou nesetká s vyloženými potížemi. Snad jen finální osmnáctka je hodně těžká, je nutné hrát přes rokli a pak do prudkého kopce na nevelký grýn. Tady je lepší počítat s bogy i horším výsledkem… Slapy jsou ideálním kompromisem: sportovní hráč tu může hrát riskantně a hřiště někdy doslova rozstřílí, běžný rekreant si ale může hru užít a nemusí se obávat, že by na každé jamce bojoval o holý život. Zajímavá je i zdejší klubovna, která nabízí vkusné posezení.


Naplánujte si svou hru dopředu!
Využijte jedinečných virtuálních mapek GOLFee
a připravte si strategii na pokoření hřiště.
Klikněte ZDE.


Sokolov

sokolov
Par: 72
Délka: bílá 6288m; žlutá 5916m; modrá 5311m; červená 4973m
Fotogalerie

Sokolov je jedním z nejnáročnějších i nejvýraznějších hřišť v Česku. Areál vznikl na místě bývalého dolu Silvestr, rekultivace se skutečně povedla. Hřiště je dramatické, kopcovité, nabízí několik zcela odlišných koutů. Někdy jsou jamky otevřené větru, jindy šikovně skryté, někteří míří prudce z kopce a jinde se zase šplháte vzhůru. Esteticky je zdejší místo bizarní: najdete tu ryzí přírodní kouty, ale v okolí jsou také vidět sídlištní domy, komíny. Hřiště vyžaduje hráčskou univerzalitu, uplatníte tu všechny typy ran, zahrajete si všemi holemi. Pro sportovně zaměřené golfisty je Sokolov ideálním hřištěm, kde navíc můžete prokázat svou schopnost zvládnout strategickou stránku hry. Některé jamky umožňují riskovat a vytěžit z dlouhých drajvů snadnější cestu ke grýnu, jinde je potřeba držet se maximálně při zdi a raději hrát na bogy. Hřiště je vzhledem k terénu náročné i po fyzické stránce, když také vane vítr, hra se stává opravdu velmi obtížnou. I když je Sokolov pro mnohé hráče vzhledem ke své poloze vzdáleným hřištěm, výlet sem má rozhodně svou cenu.


Naplánujte si svou hru dopředu!
Využijte jedinečných virtuálních mapek GOLFee
a připravte si strategii na pokoření hřiště.
Klikněte ZDE.


Štiřín

stirin
Par: 70
Délka: žlutá 4656m; červená 4244m
Fotogalerie

Štiřín, to je především nádherný park okolo zdejšího zámku. Devítkový areál rozhodně nemá ambici stavět se na roveň hřištím, které jsou určeny sportovnímu golfu. Zážitek ze hry je tu zcela neodmyslitelný od prožitku z přírody. Ať už jsou to vzrostlé stromy, staré i více než sto let, anebo rozmanité, barvami hýřící květiny, které zdobí většinu jamek. Právě stromy, keře a spousta vodních překážek dělají hráčům potíže. Je potřeba jamku promyslet, mířit přesně a hrát velice přesně. Jamky jsou krátké, všechny čtyřpary jen okolo 250 metrů (ze žlutých), stačí tedy železa či hybridy. Myslet takticky a švihat klidně! Pak se tu dá zahrát dobré číslo. Na ďábelském pětiparu č. 9 ovšem počítejte spíš s tím, že utopíte míček. Jamka má nemalých 519 metrů, první rána musí být dlouhá a přesná, druhá minimálně sto metrů přes rybník a třetí jde do kopce… Par tu má cenu olympijského zlata. Na hřišti je ovšem i jedna z nejhezčích jamek v republice, čtyřpar č. 6, kdy se hraje na grýn u rybníku a v pozadí je altánek jakoby plující na hladině. Estetický zážitek z hřiště je to hlavní: na Štiříně je krásně na jaře, když vše kvete, v létě po ránu, kdy pára stoupá z rybníka, ale i navečer, kdy hřiště zdobí dlouhé stíny. A divukrásný je samozřejmě podzim, park i hřiště hrají všemi barvami.


Naplánujte si svou hru dopředu!
Využijte jedinečných virtuálních mapek GOLFee
a připravte si strategii na pokoření hřiště.
Klikněte ZDE.


Teplice - Cínovec

teplicecinovec
Par: 72
Délka: žlutá 5 480 m; červená 4 788 m
Fotogalerie

Nejvýše položené hřiště v České republice (870 metrů nad mořem) je těžko hratelné ve dnech, kdy panuje větrné a relativně chladné počasí. Areál je na otevřeném krušnohorském prostoru, vane tu vždy chladněji a silněji než jinde, jde skutečně o horské prostředí. V okamžicích, kdy je ale „dole“ tropických třicet a více, je Cínovec zcela nedostižnou oázou pro každého hráče. Proto volte návštěvu vždy podle předpovědi počasí! Hřiště je klasická regionální devítka střední obtížnosti a střední kvality fervejí i grýnů, která nepředstavuje pro hráče nízkých hendikepů problém. Bogey golfistům a dalším ale nehází klacky pod nohy a nestaví je před neřešitelné rány. Jen jednou (jamka č. 2) je tu potřeba dát delší ránu na fervej přes rozsáhlý mokřad. Grýny menší, ferveje ale relativně široké, střídmý počet bunkerů. Stromy v okolí zatím také menšího vzrůstu. Síla hřiště a celého areálu je v umístění, ve výhledech a horském klimatu. Hrát „na pohodu“ se zde dá mnohem snadněji než jinde, sem jezdí jen místní a ti, kteří si chtějí skutečně odpočinout. Vzhledem ke kvalitnímu penzionu-klubovně a okolním trasám pro kolo lze volit víkendový sportovní pobyt. Tohle místo je pro daný účel ideál. Jen mít štěstí na to počasí.


Naplánujte si svou hru dopředu!
Využijte jedinečných virtuálních mapek GOLFee
a připravte si strategii na pokoření hřiště.
Klikněte ZDE.


Terezín - Kotlina

terezin
Par: 72
Délka: bílá 6388m; žlutá 5934m; červená 5320m
Fotogalerie

Devítka s výrazně sportovním charakterem, kde se nedosahuje dobrého výsledku snadno. Ferveje lemuje vysoký a hustý raf, je tu také hodně vody, některé jamky provázejí stromy a keře. Hřiště je spíše technického charakteru, vyžaduje přesnější rány a moc toho neodpustí. Hodně ran ale také přidává, a proto si před hrou dobře spočítejte, jaký výsledek je pro vás na té které jamce přijatelný. Zbytečný útok na par může končit fiaskem, bogy se tu ale dá zahrát s relativní jistotou. A hráči s HCP nad 36 tu spolehlivě berou body za dablbogy i horší výsledky. Velice těžká je jamka č. 9, tady by měl slabší hráč hrát jedině na jistotu, železy. Stejně tak dlouhý třípar č. 3 se svými 177 metry a vodou – lepší je přihrát si před grýn. Výhodou může být to, že se hraje prakticky jen z roviny. Při obtížných ranách do grýnů, kdy se hraje přes vodu, je potřeba zachovat klid a věřit si – a pro jistotu si vzít třeba i číslo delší hůl, takže i zkažená rána by měla vodu překonat. S chytrou taktikou, "kličkováním" po bezpečných bodech hřiště, se tu dá zahrát solidní výsledek.


Naplánujte si svou hru dopředu!
Využijte jedinečných virtuálních mapek GOLFee
a připravte si strategii na pokoření hřiště.
Klikněte ZDE.


Ypsilonka

ypsilon
Par: 72
Délka: bílá 6102m; žlutá 5679m; modrá 5156m; červená 4834m
Fotogalerie

Jedno z nejkrásnějších českých hřišt dokonale využilo členitý, malebný i dramatický prostor na úpatí Jizerských hor. Výhledy jsou fantastické, ale také tu najdeme intimní tiché kouty. Jamky nejsou příliš dlouhé, netřeba hrát všechny čtyřpary a pětipary první ránu driverem – někdy je to dokonce hloupost. Přesnost je na většině jamek základním předpokladem úspěchu, protože je tu hodně překážek – les, stromy, biozóny, potůčky. Kdo tu bude hrát při zdi, ten určitě získá víc než riskér. Velice prospěšné je studium birdie karty, hodně jamek vyžaduje přesnou ránu na přesné místo. Strategie je jasná: ránu za ranou obezřetně postupovat vpřed. Pokud jste v problémech, pokorně přijměte trest a opět hrajte dál na jistotu. V zásadě není Ypsilonka těžké hřiště, ale kvůli své pestrosti vyžaduje od hráče chytrost a dobré strategické myšlení. Každá jamka je také úplně jiná. Při hezkém počasí se tu dá bez problému zahrát dobrý výsledek, zlepšit hendikep, ale jakmile fouká vítr, je tu horsky nevlídno, budete rádi, když zahrajete na své. Ale i když se nedaří – pořád je to zážitek, díky estetickým hodnotám hřiště.


Naplánujte si svou hru dopředu!
Využijte jedinečných virtuálních mapek GOLFee
a připravte si strategii na pokoření hřiště.
Klikněte ZDE.


Zbraslav

zbraslav
Par: 72
Délka: černá 6556m; bílá 6161m; žlutá 5766m; modrá 5306m; červená 4938m
Fotogalerie

Mistrovské hřiště s výborným designem na okraji Prahy, tedy pro každého hráče z hlavního města doslova lahůdka. Areál je na rovině, ale povrch byl velmi modelován, proto se nehraje vždy z ideální pozice. Hodně bankrů, ale relativně široké ferveje. Je nutné tu zvládat všechny aspekty hry, bez dlouhých drivů a dobrých ran středními železy (hlavně na tříparech) nelze dosáhnout většího počtu parů. Jedna důležitá psychologická rada: přistupujte k hřišti jako k maximálně obtížnému, počítejte s horším výsledkem. Budete pak možná překvapeni, že zahrajete dobře. Sledujte také ferveje, hrajte středem a nikoli riskatními místy, kde je to kratší. Kdo ale hřiště dobře zná, ten také odhalí, že někde je možné si dlouhou odvážnou ranou výrazně pomoci, především při hře přes vodu. Risk je tu prostě zisk – ale jen když si věříte a vaše rány mají potřebnou kvalitu. Je tu hodně designérských chytáků. Speciální kapitolou jsou grýny, dramaticky modelované, rozsáhlé, rychlé a vyžadující velkou představivost směru i dobrý odhad pro délku. A počítejte i s únavou, hřiště je dlouhé a také přechody nejsou krátké. Doplňujte energii, pijte.


Naplánujte si svou hru dopředu!
Využijte jedinečných virtuálních mapek GOLFee
a připravte si strategii na pokoření hřiště.
Klikněte ZDE.



-->

Partneři